Lenda, pääsuke, lenda

Et projekt heakskiidu saaks, tuli koolide koordinaatoritel veel koos istuda.

Aasta tagasi Ateenas, kevadisel koolivaheajal, võttis Kreeka, Küprose, Belgia, Portugali, Eesti, Hispaania, Leedu, Poola, Itaalia koolide kohtumisest osa Unipiha algkooli juhataja Eha Jakobson.

Seekord saadi uuesti kokku 19.-23.märtsini Veneetsias, õigupoolest Veneetsia eeslinnas Oriagos.

Kolme päeva jooksul arutatati selle üle, mis oleks see ühtne sidusidee, mille ümber hakkaksid toimuma kavandatava projekti tegemised, samuti ürituste kalenderplaani.

Kui euroopaliku dimensiooni sisse toomine õppekavasse ning koolikeskkonna toimimise väljundi mitmekesistamisest arusaamisele jõuti üsna kergesti, siis selle praktikasse viimise üle peeti dialoogi üsna tuliselt ja pikalt.

Kokkusaamise lõpuks jõuti selleni, et uue projekti eesmärgiks on laste ja noorte inimeste loovuse arendamisele kaasaaitamine kunsti ja muusika kaasabil. Iga maa kool kasutab selleks oma paremaid ning tugevamaid külgi, rikastades niimoodi kõikide projektis olevate koolide maailmapilti ja arusaamist õpetamisest. Projektist peab „tulu tõusma“  kõikide osalevate maade koolide õpetajatele ning õpilastele.

Kreeka kool pakkus selleks erivajadustega laste kaasamist tavakooli ellu, Portugal IT kaudu loovuse õpetamist, Unipiha kool õuesõpet ja loodusest „tekkivat“  keskkonnakunsti.

Kui Eestis on õuesõppe mõiste tuntud ning paljud koolid kasutavad seda oma õppetöös, siis  tulevastele partnerkoolidele tuli pikalt ja põhjalikult seletada, miks ja kuidas me seda Unipiha koolis teeme.

 

Näita veel!

Veneetsia Oriago  algkoolis lastega kohtudes üllatab mind nende rõõmsameelsus, loomulik uudishimu ning avatus. Eesti on neile tundmatu ja kauge maa, olgugi et enne sõpruskoolidega kohtumist on korralik kodutöö lastel tehtud. Ka 2.klassis, kelle klassijuhataja Oriella külaliseks ma Veneetsias olin. Koridoris võtab neid vastu suur plakat osavõtvate maade lippudega.

 

Unipiha kooli slaidiprogramm ning koolile kingituseks kaasa toodud väike kunstinäitus ja  papist suitsupääsuke tekitasid säärast elevust, et olin slaidiprogrammi sunnitud kordama.“Näita veel!“ nõudsid käsi plaksutades särasilmased mustade peadega poisid-tüdrukud viimase slaidikaadri lõppemise järel.

Veneetsia linna keskkonnas üleskasvanud lastele on Pangodi kuppelmaastik erinevatel aastaaegadel uudne ja lummav.Pakaseline päikseline talvepäev, kus kogu kool on suuskadel. Rattamatk sirelite õitsemise ajal, võililledest pärja punumine. Isadepäeva tähistamine ühise kringli söömise ja peast arvutamise võistlusega, kooli juures kastanipuu otsas ronimine, tamme oksalt kokkuriisutud krabisevatesse lehtedesse hüppamine.  Kõik see on hoopis teine maailm, mis neile nüüd äkki avanes.

Ka õpetajatele pakkusid  meie õuesõppe slaidid ja neid saatvad rahvalaulud väga suurt huvi.

Kohtumise lõppedes üllatavad lapsed mind oma joonistuste ning luuletustega. Ka küsimusega: „ Kas sa oled hea õpetaja?“ See tavapäratu küsimus, mida eesti lapsed kunagi ei esita, pani mind korraks kohmetuma. „Arvan, et olen küll. Mu kõik lapsed on saanud oma edasises elus kenasti hakkama,“ vastan hetke pärast.

„Aga kas eesti lapsed on head?“ Ka see küsimus teeb mu korraks nõutuks. Vastan naeratades diplomaatiliselt: “ Ikka on. Aga vahel võiksid paremad olla. Nagu teiegi oma õpetajale.“

 

Unistuse sünd

lenda pääsuke lenda

oma sametmustade tiibade

valge rinnaga

külm nagu lumi

läbi kogu maailma

kui samamoodi

lennata saaksin

minagi Eestisse kord

tema tiibadel maabuda.

kirjutab 2.klassis õppiv Pablo mulle lahkumise päeval itaalia keeles. Mind võõrustava õpetaja Oriella abiga tõlgime luuletuse inglise keelde. Alles kojujõudmise teisel päeval „avastan“ kohvrit lahti pakkides selle luuletuse enda jaoks uuesti.

Hämmastab kaheksa  aastase Pablo terav detaili nägemise oskus. Linnu  sametmustad tiivad ja valge rinnaesine toob kohe silme ette pääsupesa  mu akna kohal räästa all.

Mõtlesin pikalt, kuidas ärkab kaheksa aastases poisis selline soov.Ons selle tekkes „süüdi“ nähtud slaidiprogramm, mina ise..  Õpetaja, kes tuleb sellelt maalt, kus on rahvuslinnuks suitsupääsuke.

Maa, mis asub kusagil kaugel silmapiiri taga oma lumiste väljade ja heleroheliste kaskedega kevadel.

„Sa vaatad ja vaatad seda papist pääsukest, lumivalge rinnaesisega.. Ja mida kauem sa seda teed, seda rohkem  kujutled end pääsukeseks, kes lendab läbi Euroopa sellele kaugele tundmatule maale.“

Lenda, pääsuke, lenda!